Koliko se novca u Hrvatskoj okreće u igrama na sreću, na prvi pogled pokazuje podatak Hrvatske narodne banke (HNB): u 2025. godini najveći broj i najveća vrijednost kartičnih plaćanja na daljinu zabilježeni su u kategoriji klađenja i igara na sreću, s više od 11,5 milijuna transakcija vrijednih više od 604 milijuna eura. Taj iznos, međutim, nije novac koji su igrači izgubili, nego novac koji su karticama uplatili.

Ukratko: prema Poreznoj upravi, od poreza i naknada od igara na sreću u državni je proračun 2025. uplaćeno 388.479.234 eura. Ministarstvo financija u ožujku 2025. navodi 23 casina, 388 automat-klubova i 1288 uplatnih mjesta kladionica te 10 priređivača igara u casinima i 7 priređivača klađenja putem interneta. Prema istraživanju HZJZ-a iz 2023., igre na sreću u posljednjih godinu dana igralo je 32,8 posto odraslih.

Uz HNB, službene brojke o igrama na sreću objavljuju još tri institucije, svaka za drugo razdoblje i u drugu svrhu. U nastavku je za svaku objašnjeno što mjeri i što se iz nje ne može iščitati.

Što zapravo mjere Porezna uprava, Ministarstvo financija, HNB i HZJZ

Službene brojke o igrama na sreću u Hrvatskoj dolaze iz četiri izvora, a nijedan od njih ne pokriva cijelu sliku. Porezna uprava objavljuje koliko je od poreza i naknada od igara na sreću uplaćeno u državni proračun, za razdoblje od 2020. do 2025. godine, prema podacima iz svojega informacijskog sustava sa stanjem na dan 10. siječnja 2026. Ministarstvo financija u prezentaciji iz ožujka 2025. prikazuje strukturu tržišta, odnosno prava priređivanja, prodajna mjesta i broj zaposlenih, uz napomenu da podaci potječu od društva APIS IT.

HNB u publikaciji objavljenoj 27. kolovoza 2026. bilježi kartične transakcije u 2025. godini. Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) i Institut društvenih znanosti Ivo Pilar u istraživanju provedenom 2023. ispitali su koliko ljudi igra, što igraju i s kakvim posljedicama.

Četiri izdavača znače i četiri različita razdoblja, pa se brojke iz različitih izvora ne zbrajaju niti se slažu u isti vremenski niz. Svaka se čita za sebe.

Prihodi od igara na sreću: od 251 do 388 milijuna eura

Prema podacima Porezne uprave, prihodi od igara na sreću uplaćeni u državni proračun porasli su s 251.189.688 eura u 2022. na 388.479.234 eura u 2025. godini. To je rast od 54,7 posto u tri godine, a u odnosu na 2024. rast od 9,7 posto.

GodinaUplaćeno u proračun (EUR)
2020.*174.589.425,90
2021.*190.534.575,50
2022.251.189.688,00
2023.310.711.042,00
2024.354.168.676,00
2025.388.479.234,00

* Iznose za 2020. i 2021. Porezna uprava preračunala je iz kuna po fiksnom tečaju konverzije od 7,53450 kuna za euro.

Riječ je o naknadama koje priređivači plaćaju državi i o porezu na dobitke, koji priređivač zadržava pri isplati. Prihod države i uplate igrača dvije su različite stvari: iznos od oko 388,5 milijuna eura ne govori koliko su igrači uplatili, koliko im je vraćeno kao dobitak ni koliko su izgubili.

Porezna uprava objavljuje i raščlambu za casina, automate i klađenje. Prihodi od lutrijskih igara u toj raščlambi nisu iskazani zasebno, pa se iz nje ne može zbrojiti ukupni iznos.

Stavka2022. (EUR)2025. (EUR)
Mjesečna naknada, casina36.786.00979.204.105
Mjesečna naknada, automati63.515.68996.826.870
Mjesečna naknada, klađenje43.670.53159.916.932
Godišnja naknada, casina5.043.46710.362.735
Godišnja naknada, automati21.407.11631.481.727
Godišnja naknada, klađenje2.787.1794.866.667
Porez na dobitke od klađenja53.891.22771.986.614

Mjesečna naknada casina u tri se godine više nego udvostručila. Godišnje naknade ukupno su porasle s 30.975.421 eura u 2024. na 46.711.129 eura u 2025., u godini u kojoj su od 1. svibnja stupili na snagu njihovi novi iznosi; prema Ministarstvu financija, iznosi godišnjih naknada nisu se mijenjali od 2010. godine. Porez na dobitke od igara klađenja u 2025. blago je pao, sa 74.074.901 na 71.986.614 eura, iako se od 1. svibnja 2025. plaća od prvog eura dobitka. Uzrok tog pada objavljeni podaci ne navode.

Porez na dobitke igrača ovdje se pojavljuje samo kao prihod države. Zakon o igrama na sreću propisuje ga za igre klađenja i lutrijske igre, a kako se obračunava, objašnjavaju vodiči kako se računa porez na dobitak u kladionici i porez na dobitak na Lotu i Eurojackpotu. Za casino je odgovor na pitanje plaća li se porez na dobitak u casinu izdvojen u zaseban tekst.

Tko smije priređivati igre na sreću u Hrvatskoj i gdje?

Lutrijske igre prema Zakonu o igrama na sreću priređuje isključivo Hrvatska Lutrija, a pravo priređivanja igara u casinima, igara klađenja i igara na automatima mogu steći i druga trgovačka društva sa sjedištem u Hrvatskoj. Koliko je tih prava na raspolaganju i koliko ih je dodijeljeno, Ministarstvo financija prikazalo je u prezentaciji iz ožujka 2025.

Vrsta igaraRaspoloživa pravaDodijeljena pravaHrvatska Lutrija
Lutrijske igre001
Igre u casinima20181
Igre klađenja2061
Igre na automatima55401

Dodijeljeno pravo nije isto što i tvrtka. Jedno društvo može imati pravo za više vrsta igara, pa 18 dodijeljenih prava za casina ne znači 18 različitih priređivača, a ukupan broj različitih društava prezentacija ne navodi.

Ista prezentacija donosi i mrežu prodajnih mjesta, uz 8211 zaposlenih u djelatnosti:

Prodajna mjesta (ožujak 2025.)Broj
Casina23
Automat-klubovi388
Uplatna mjesta kladionica1288
Samoposlužni terminali za klađenje3683
Automati na uplatnim mjestima919
Ukupno6301

Slične brojke, oko 6300 poslovnica i gotovo 3700 kladomata, Vlada je navela nakon sjednice održane 7. ožujka 2025. Tablica opisuje stanje prije 1. siječnja 2026., kada su samoposlužni terminali morali biti uklonjeni iz ugostiteljskih objekata. Prema podacima udruge priređivača koje prenosi Lider, nakon toga zatvoreno je 1927 kladomata i 322 uplatna mjesta, no riječ je o brojkama zainteresirane strane, a novije službene brojke nisu objavljene.

Na internetu je u ožujku 2025. djelovalo 10 priređivača igara u casinima i 7 priređivača klađenja. Zasebno pravo priređivanja za internet ne postoji: Zakon igre na sreću putem interneta dopušta društvima koja već imaju pravo priređivanja igara u casinima ili igara klađenja, uz odobrenje Ministarstva financija. Ministarstvo financija procjenjuje da je putem interneta registrirano 450 000 igrača, pa tu brojku treba čitati kao procjenu, a ne kao evidenciju. Imena priređivača ovdje se ne navode, a kako prepoznati casino s hrvatskim odobrenjem objašnjava posebna stranica.

Novi iznosi godišnjih naknada vrijede od 1. svibnja 2025. Naknada za igre u casinu porasla je sa 66.361,40 na 100.000 eura, za igre u casinu putem interneta s 398.168,43 na 600.000 eura, za klađenje na uplatnim mjestima sa 132.722,81 na 200.000 eura, za klađenje putem interneta s 265.445,62 na 400.000 eura, a za svaki automat s 1327,23 na 2000 eura. Ostale novosti, od zatvaranja nedjeljom do kladomata u kafićima, sažima tekst što su izmjene Zakona o igrama na sreću promijenile za igrače.

Država vodi i evidenciju o ponudi bez odobrenja: na popisu web adresa s nalogom o zabrani rada Porezna uprava je 29. rujna 2026. vodila 1433 adrese.

Kockanje u Hrvatskoj: koliko ljudi igra i koje igre?

Prema istraživanju HZJZ-a i Instituta Pilar, provedenom 2023. na gotovo 5000 ispitanika, igre na sreću u posljednjih godinu dana igralo je 32,8 posto odraslih, odnosno otprilike trećina. Kod muškaraca taj je udio 40,5 posto, a kod žena 25,3 posto. Uzorak obuhvaća osobe od 15 do 64 godine, dakle i maloljetnike od 15 do 17 godina, iako Zakon igranje dopušta tek od 18.

U posljednjih mjesec dana igralo je 21,2 posto ispitanika (muškaraca 27,5, a žena 15 posto), a barem jednom u životu 56,2 posto. Prema dobi najviše igraju osobe od 35 do 44 godine, njih 35,8 posto, a najmanje one od 55 do 64 godine, 29,8 posto.

Koje se igre igraju, istraživanje prikazuje za posljednjih mjesec dana:

Igra (posljednjih mjesec dana)Odrasli
Eurojackpot9,8 %
Loto7,8 %
Igre klađenja6,6 %
Srećke5,7 %
Automati3,2 %
Casino igre (kuglice, karte, kockice)2,2 %
Bingo1,9 %
Toto0,5 %
Keno0,4 %

Kod mlađih odraslih, u dobi od 15 do 34 godine, na prvom je mjestu klađenje, s 8,8 posto.

Igrati i imati problem s igrom nije isto. Istraživanje rizik mjeri ljestvicom PGSI: problematično kockanje s negativnim posljedicama i mogućim gubitkom kontrole ima 1,7 posto odraslih, umjeren stupanj problema 3,1 posto, a nizak stupanj 2,7 posto. HZJZ te razine navodi zasebno, pa ih u tom obliku treba i čitati, a ne kao jednu okruglu brojku.

Prema Ministarstvu zdravstva, u Registar isključenih igrača do 20. veljače 2026. upisalo se oko 7200 osoba, a prema podacima koje su prenijeli mediji, do 23. srpnja 2026. taj je broj narastao na 11 211. Znakove ovisnosti i mogućnosti liječenja opisuje tekst ovisnost o kockanju: znakovi i gdje potražiti pomoć. Za razgovor je dostupna Nacionalna info linija za ovisnosti na broju 0800 2000 70, na koju se mogu javiti i članovi obitelji.

Koliko novca prođe karticama?

U kartičnom platnom prometu svaka transakcija nosi oznaku kategorije trgovca, a upravo po njoj HNB može reći kamo je novac s hrvatskih kartica otišao. U publikaciji Platne kartice i kartične transakcije – 2025. kategorija s kodom 7995, koja obuhvaća klađenje, lutrijske srećke i žetone za casino, među nacionalnim transakcijama iniciranima s udaljenosti ima najveći broj transakcija, njih 11 516 271, i najveću vrijednost, 604.369.502 eura. Prosječna transakcija iznosi oko 52 eura.

Nacionalna transakcija u statistici HNB-a znači da se i izdavatelj kartice i prihvatitelj nalaze u Hrvatskoj. Uplata i gubitak nisu isto: više od 604 milijuna eura iznos je uplata, od kojih se dio igračima vraća kao dobitak.

U tom iznosu nema ni bankovnih prijenosa, ni gotovine na uplatnim mjestima, ni elektroničkog novca. Nema ni plaćanja trgovcima čiji je prihvatitelj u inozemstvu, a koliko je takvih plaćanja bilo, nije poznato: među deset najvećih kategorija međunarodnih transakcija HNB kategoriju 7995 ne navodi. Od 1. siječnja 2025. pružatelji platnih usluga dužni su onemogućiti kartična plaćanja prema web adresama s nalogom o zabrani rada, pa kartični podaci obuhvaćaju samo provedena plaćanja, a ne ona koja je banka odbila.

Kamo odlazi dio prihoda

Dio prihoda od igara na sreću Vlada uredbom raspoređuje u programska područja. Prijedlog uredbe za 2026. godinu Vlada je 9. lipnja 2026. uputila u javno savjetovanje, a uredbu je donijela na sjednici održanoj 26. lipnja 2026. Za raspodjelu je predviđeno više od 214 milijuna eura, od čega je više od 144,6 milijuna eura procijenjeni prihod u 2026., a 70 milijuna eura preneseno je iz 2025. Godinu ranije za raspodjelu je bilo predviđeno oko 130 milijuna eura.

Prema prezentaciji Ministarstva financija iz ožujka 2025., najveći dio raspoređenih sredstava u 2024. otišao je na promicanje razvoja sporta, 38 posto, a na borbu protiv ovisnosti 4 posto. Raspoređuje se samo dio prihoda, a iznos za raspodjelu uključuje i sredstva prenesena iz prethodne godine, pa se 214 milijuna eura ne može izravno uspoređivati s oko 388,5 milijuna eura uplaćenih u proračun.

Što brojke o igrama na sreću ne govore

Za svaku službenu brojku vrijedi isto pravilo: govori o jednoj stvari i o jednom razdoblju. Tablica sažima što koja od njih mjeri, a što ne.

BrojkaIzvor i razdobljeŠto mjeriŠto ne mjeri
388.479.234 EURPorezna uprava, 2025.naknade i porez u proračunuuplate i gubitke igrača
18 / 6 / 40 pravaMinistarstvo financija, ožujak 2025.dodijeljena prava priređivanjabroj različitih tvrtki
450 000Ministarstvo financija, ožujak 2025.procjenu registracija na internetuevidentirani broj igrača
604.369.502 EURHNB, 2025.kartične uplate na daljinugubitke, gotovinu, inozemstvo
32,8 %HZJZ i Institut Pilar, 2023.tko je igrao u godinu danakoliko često i koliko novca
1,7 %HZJZ i Institut Pilar, 2023.problematično kockanjeumjeren i nizak stupanj rizika

U službenim izvorima korištenim za ovaj tekst nema podataka o sljedećem:

  • ukupnim uplatama igrača i bruto prihodu priređivača za cijelo tržište
  • udjelu igara putem interneta u tržištu
  • prihodima od lutrijskih igara raščlanjenima kao za casina, automate i klađenje
  • populacijskim podacima novijima od istraživanja iz 2023.
  • službenoj procjeni nelegalne ponude

Tko želi znati koliko se novca u Hrvatskoj okreće u igrama na sreću, iz službenih podataka može doznati koliko je država naplatila, koliko je prava dodijeljeno, koliko je novca prošlo karticama i koliko ljudi igra, ali ne i koliko su igrači izgubili. Kad se te brojke zbrajaju ili se jedna izdaje za drugu, u pravilu nastaje iznos koji nijedna institucija nije objavila. Brojke u tekstu statistički su podaci, a ne pravni ni financijski savjet.

Najčešća pitanja o brojkama

Koliki su prihodi države od igara na sreću?

Prema Poreznoj upravi, od poreza i naknada od igara na sreću u državni je proračun 2025. uplaćeno 388.479.234 eura, a 2022. godine 251.189.688 eura. Taj iznos čine naknade koje plaćaju priređivači i porez na dobitke. To nije promet tržišta ni iznos koji su igrači izgubili.

Koliko se Hrvata kocka?

Prema istraživanju HZJZ-a i Instituta Pilar iz 2023., igre na sreću u posljednjih godinu dana igralo je 32,8 posto odraslih, među muškarcima 40,5, a među ženama 25,3 posto. U posljednjih mjesec dana igralo je 21,2 posto ispitanika. Istraživanje je obuhvatilo osobe u dobi od 15 do 64 godine.

Koliko je priređivača igara na sreću u Hrvatskoj?

Ministarstvo financija u ožujku 2025. navodi 18 dodijeljenih prava za casina, 6 za klađenje i 40 za automate, uz Hrvatsku Lutriju, koja jedina priređuje lutrijske igre. Na internetu je djelovalo 10 priređivača igara u casinima i 7 priređivača klađenja. Broj prava nije isto što i broj tvrtki.

Koliko Hrvati potroše na igre na sreću?

Službeni podatak o ukupnim uplatama i gubicima igrača nije objavljen. HNB za 2025. bilježi 604.369.502 eura kartičnih uplata na daljinu u kategoriji klađenja i igara na sreću. To su uplate, od kojih se dio vraća kao dobitak, a u njima nema gotovine ni bankovnih prijenosa.

Koje igre na sreću Hrvati najčešće igraju?

U posljednjih mjesec dana odrasli su najčešće igrali Eurojackpot (9,8 posto), Loto (7,8 posto), igre klađenja (6,6 posto) i srećke (5,7 posto). Kod mlađih odraslih, u dobi od 15 do 34 godine, na prvom je mjestu klađenje, s 8,8 posto.

Koliko ljudi ima problem s kockanjem?

Prema istraživanju HZJZ-a, problematično kockanje s negativnim posljedicama i mogućim gubitkom kontrole ima 1,7 posto odraslih, a umjeren stupanj problema 3,1 posto. HZJZ te razine navodi zasebno. Savjet je dostupan na Nacionalnoj info liniji za ovisnosti, na broju 0800 2000 70.

Plaća li se porez na igre na sreću u Hrvatskoj?

Zakon o igrama na sreću porez na dobitke propisuje za igre klađenja i lutrijske igre, a obračunava ga i zadržava priređivač pri isplati. Priređivači uz to državi plaćaju mjesečne i godišnje naknade. Pojedinosti za klađenje, Loto i casino donose zasebni vodiči u rubrici o Zakonu.

Izvori

Svim je izvorima pristupljeno 1. listopada 2026.